Preeklampsija
Preeklampsija i visok krvni pritisak u trudnoći
Preeklampsija je oboljenje koje se javlja jedino u trudnoći. Karakteriše je visok krvni pritisak praćena proteinurijom – povišen protein u urinu. Obično se može razviti nakon 20 do 32 nedelje trudnoće. Visok krvni pritisak u trudnoći može izazvati ozbiljne komplikacije kako za majku tako i za bebu. S obzirom na to da je preeklampsija nepredvidiva, preporučljivo je da trudnice redovno kontrolišu svoj krvni pritisak.
Preeklampsiju uzrokuje neadekvatan razvoj posteljice u prvom trimestru trudnoće. S obzirom da je posteljica nerazvijena, dolazi do sinteze različitih štetnih supstanci koji dovode do oštećenja krvnih sudova majke.
Ukoliko bolest postoji, placenta ne šalje dovoljno krvi ka plodu, te tako beba ne dobija dovoljno kiseonika i esencijalnih nutritijenata, što može značajno uticati na razvoj ploda. Ovo može rezultirati manjom kilažom na porođaju kao i druge zdravstvene probleme. Većina žena sa dijagnostifikovanom preeklampsijom uglavnom ima normalan porođaj i zdravu bebu.
Preeklampsija simptomi
Ukoliko bolujete od preeklampsije moguće je da nemate nikakve simptome. Ovo stanje se obično dijagnostifikuje prilikom rutinskih, antenatalnih pregleda, pa je vrlo važno da redovno idete na kontrole. Ukoliko dođe do težeg oblika preeklampsije simptomi mogu uključivati:
- vrlo jake glavobolje
- problemi sa vidom, zamućen vid
- bol u gornjem desnom delu trbuha
- teško disanje
- iznenadno oticanje ekstremiteta
- smanjenje fetalnih pokreta
- muka, povraćanje
Rizici za nastajanje preeklampsije
- žene koje su po prvi put zatrudnele
- prethodna gestacijska hipertenzija i preeklampsija
- potvrđena porodična anamneza na preeklampsiju
- višeplodna trudnoća
- žene mlađe od 20 i starije od 40 godina
- hronična hipertenzija
- bolesti bubrega
- gojaznost i indeks telesne mase veći od 30
Prijavite se na naš newsletter
Ukoliko želite da primate novosti od nas, savete o poboljšanju zdravlja, informacije o novim proizvodima, akcijama i promocijama unesite Vašu email adresu.